دریافت فایل با موضوع(آشنایی و بررسی ریخت شناسی و اصلاح و به نژادی درخت سیب)

فهرست مطالب سيب در دنيا سيب و اصلاح نباتات خصوصيات گياه‌شناسي سيب ريخت‌شناسي گل سيستم گرده‌افشاني تشكيل ميوه تفسيم‌بندي واريته‌هاي سيب بهنژادي سيب نونهالي انتخاب نهال انتخاب مقدماتي تكامل ميوه يادداشت‌برداري اصلاح‌ سيب‌هاي پختني برنامه‌اصلاحي پايه پاریخت شناسی,اصلاح نژادی درخت سیب|30009217|qcz34031775|کیو سی
در این پست قصد معرفی فایل آشنایی و بررسی ریخت شناسی و اصلاح و به نژادی درخت سیب را داریم با ما همراه باشید.

فهرست مطالبسيب در دنياسيب و اصلاح نباتاتخصوصيات گياه‌شناسي سيبريخت‌شناسي گلسيستم گرده‌افشانيتشكيل ميوهتفسيم‌بندي واريته‌هاي سيببهنژادي سيبنونهاليانتخاب نهالانتخاب مقدماتيتكامل ميوهيادداشت‌بردارياصلاح‌ سيب‌هاي پختنيبرنامه‌اصلاحي پايهپايه‌هاي سيبسيستم‌هاي اصلاح نباتياصلاح براي صفات اختصاصيمباحث نوين در اصلاح سيبجنين‌زايي سوماتيكنجات جنينباززاييمنابع 110

اصلاح سيب (Apple Breeding )سيب در دنيامناطق عمده توليد سيب در جهان بين عرضهاي شمالي و جنوبي 30 تا 60 درجه قرار گرفته. بعنوان مثال به ترتيب در كشورهاي اروپاي غربي، آمريكا، اروپاي شرقي،‌كانادا،‌ژاپن، استراليا و آرژانتين كشت و توليد مي شود. در سال 2001 در بين كشورهاي جهان ده كشور هر كدام بيش از يك ميليون تن سيب توليد كرده اند كه در بين آنها چين در رتبه اول قرار دارد. بر اساس همين گزارش جمهوري اسلامي ايران بعنوان دهمين توليد كننده محصولات باغي شناخته و مدعي است حدود 4درصد از توليد سيب جهان در ايران توليد مي شود و مكان ششم را در دنيا به خود اختصاص داده است.قرنهاست سيب در كشورايران كشت مي شود.مهمترين مناطق توليد سيب در ايران آذربايجان شرقي، غربي وسپس استان خراسان وتهران مي باشد.سيب وحشي ايران ازگونه پوميلا (Pumila ) است.

سيب و اصلاح نباتاتتحقيقات در زمينه دستيابي به عملكرد بالا و كيفيت مطلوب منجر به كشت تعداد كمي از واريته ها در نقاطي از دنيا كه داراي شرايط اقليمي مشابه هستند شده است.مطلوبترين واريته هاي كشت شده، واريته هاي گلدن دليشس، سيب قرمز (كه هر دو از آمريكا منشاء گرفته اند)، واريته هاي موستاو ( كه از ژاپن منشاء گرفته) و جرمني اسميت ( كه از استراليا منشاء گرفته ) در انگلستان مي باشد.به منظور انطباق با نظام هاي پيشرفته كشت ضرورت دارد. متخصصين نسبت به اصلاح ارقام سيب اقدام نمايند. براي اين منظور بايد اساس ژنتيكي تنوع سيب شناسي و مقدار وراثت پذيري صفات ميوه آن تعيين شود. همچنين بايد از اهداف ويژه در برنامه هاي اصلاحي و عمليات زراعي در ارتباط با توليد سيب آگاهي داشت. آگاهي از واريته هاي معمول سيب و توجه به شناخت روش و زمان مورد نياز در اصلاح و ارزيابي نتايج بسيار حايز اهميت است.

خصوصيات گياهشناسي سيبسيب از خانواده رزاسه يا فاميل رز است. برخي آن را به تيره مالوئيده و بسيار ديگر آن را در زير خانواده پوموئيده يا ميوه هاي پوم طبقه بندي نموده اند. سيب مهمترين ميوه درختي مناطق معتدله جهان است و در شمار درختان سردسيري معتدل و برگ ريز يا خزان كننده شناخته شده است. ار تفاع درختان سیب از 5/1 تا 8 متر مي باشد.

ريخت شناسي گلگل واريته هاي سيب و نهالهاي بذري از نظر اندازه، شكل، گلبرگ و رنگ از سفيد تا صورتي تيره بسيار متفاوت هستند. گل ها از برگ توليد مي شوند و با آرايش گل آذين گرزن در روي ساقه كوچك قرار مي گيرند. هر گل شامل 5 گلبرگ سفيد معطر بعرض 5/2 تا4 سانتي متر يك كاسه گل شامل كاسبرگ و حدود 20 پرچم و مادگي 5 پرچه اي است.

سيستم گرده افشانياز نظر گرده افشاني اكثر سيب ها دگرگشن هستند و لذا تمام واريته هاي آنها براي تشكيل ميوه به مقداري دگر گرده افشاني نياز دارند. در باغات اين عمل توسط حشرات انجام مي شود. در انجام تلاقي كنترل شده گرده توسط متخصصين اصلاح نباتات بر روي كلاله منتقل مي شود.

مطالب دیگر:
📃آشنایی با حالت تعادل در ترمودینامیک و تغییرات فازی سیستم های یک جزیی و محلول های دوتایی نمودا📃نمونه سوالات کنکور سراسری ریاضی📃نمونه سوالات احتمالی امتحان نهایی سوم دبیرستان (تمام دروس)📃آشنایی با نحوه پرورش گل و مختصری بر مشخصات گیاهشناسی و کاربرد چند گل مانند گل ناز، گل میمون و📃آشنایی با شهر بابل و طراحی مجتمع فرهنگی – تفریحی – ورزشی شهر بابل📃آشنایی با مقبره امام زاده اسماعيل شناط ( ابهر )📃آشنایی با انواع روشهای حفاری و دستگاه های حفاری📃کاروانسرا و رباط و بررسی معماری آنها همراه با نمونه📃آشنایی با یخچالهای سنتی و نمونه های آن د رشهرهای ایران ماننده یزد و سبزوار📃آشنایی با گنبد سلطانیه همراه با تصاویری از آن📃آشنایی با جنگلهای ارسباران و جنلگهای شمال📃بررسی نقش و جایگاه نور در معماری و فضای داخلی و شهری📃آشنایی با عکس هوایی، تاریخچه، ویژگیها و کاربردهای آن📃آشنایی با تكنولوژي گوگل و خصوصیات و مشکلات آن📃مربیگری و نگاهی به نقش مربیان ورزشی و ویژگیهای یک مربی خوب📃امام حسین(ع)، خصوصیات و احترامات خاصه متعلق به ایشان و نگاهی به مجلس عزاداری امام حسین (ع)📃مختصری بر نانو و آشنایی با نانولوله های کربنی، ویژگیها و کاربرد آنها📃آشنایی با گیربکس اتوماتیک و کارکرد و مزیتهای آن📃آشنايي با بتن و فولاد، موادتشکیل دهنده،، خواص و بررسی مقاومت آنها📃آشنایی با مباحث هندسه تحلیلی و نمونه سوالات آن📃عقب ماندگی ذهنی کودک و بررسی تاثیر آن بر سلامت روانی والدین📃بررسي علل اجتماعي درخواست طلاق دربين زنان مراجعه كننده به دادگاه خانواده و عوامل موثر بر طلاق📃آشنایی با نحوه کشت و پرورش قارچ خوراکی (صدفی) و ابزار آن📃مختصری بر زندگی شاعران و نویسندگان ایران از گذشته تا کنون📃آشنایی با مباحث نظریه اعداد در ریاضیات و نمونه سوالات آن